Odpowiednio dobrana spódnica ołówkowa podkreśla atuty każdego typu sylwetki. Aby dobrze dopasować spódnicę ołówkową należy zwrócić uwagę na kilka istotnych detali dla danego typu, tak aby wydobyć jak najwięcej zalet i ukryć to co niekoniecznie chcemy pokazać. I tak na przykład jeden typ sylwetki będzie nieziemsko wyglądał w spódnicy z baskinią, a inny w prostym, zwężanym fasonie bez dodatków. Punktem wyjścia w odpowiednim dopasowaniu spódnicy ołówkowej jest znajomość własnego typu sylwetki.

KLEPSYDRA – krągłe kobiece kształty w połączeniu z wąską talią stanowią idealny typ sylwetki, który w łatwy sposób można zaakcentować spódnicą ołówkową. Aby tego dokonać należy wybierać spódnice przylegające do ciała, lecz nie za ciasne, z talią osadzoną w okolicy pępka, jednokolorowe bez wzorów. Detale takie jak wszyty pas czy zaszewki w zgrabny sposób wyszczuplą sylwetkę w okolicy talia-biodra. Spódnice z wysokim stanem zwykle podkreślają biust, także klepsydry chcąc zachować elegancję i poprawne proporcje sylwetki, powinny ich unikać.

KOLUMNA – w przypadku kobiet o prostych / chłopięcych kształtach najkorzystniejsze są obcisłe i zwężające się wraz z długością spódnice z wysoką talią (która optycznie powiększy biust). Dodatkowe fałdki czy marszczenia w okolicy bioder zręcznie wspomogą złudzenie krągłości w tych miejscach. Wskazane są również spódniczki z baskinią, kieszeniami, koronki, wzory. Kolumny mogą, a nawet powinny zakładać w zimie spódnice ołówkowe z grubszych materiałów, np. z tweedu.

ROŻEK – w przypadku kobiet o szerokich ramionach i wąskich biodrach najlepszym rozwiązaniem będą spódnice przylegające do ciała, proste, z talią w okolicy pępka. W okolicy bioder może pojawić się baskinia, marszczenia czy fałdki. Rożki, podobnie jak kolumny potrzebują wspomóc złudzenie krągłości i optycznie powiekszyć biodra, tak aby wyrównać proporcje. Koronki oraz wzory również działają na korzyść rożków.

GRUSZKA – szerokie biodra mogą zostać jeszcze bardziej wyeksponowane w przypadku spódnicy zbyt obcisłej i zwężającej się wraz z długością, z kolei proste kroje nadadzą sylwetce gruszki kwadratowy kształt. Dlatego też w tym przypadku najważniejsze jest odnalezienie optymalnej linii spódnicy (kompromis spódnicy przylegającej i prostej ku dołowi). Należy również zwrócić uwagę na materiał z jakiego uszyta jest spódnica. Gruszki powinny wybierać lekkie i średniej gęstości mieszanki wełny oraz bawełnę, a unikać grubej gęstości, ciężkiej wełny, brokatów czy tweedu. Jeśli chodzi o kolorystykę to zdecydowanie ciemne barwy spódnic, bez wzorów, które dla uzyskania jeszcze lepszego efektu zestawiane są z jaśniejszym topem.

JABŁKO – spódnica ołówkowa, która podkreśli atuty sylwetki typu jabłko ma podwyższoną talię i szeroki pas. Jabłka powinny za wszelką cenę unikać szlufek od pasków, kieszeni, marszczeń, motywów i naszywek 3D etc. w okolicach talia-biodra. Spódnice powinny być wykonane z cięższych materiałów z odrobiną stretchu takich jak np. jeans, rayon, cięższe atłasy, flanele. Sylwetki typu jabłko będą dobrze wyglądać w spódnicach z rozcięciem z boku lub z przodu, które subtelnie zwróci uwagę na nogi.

Standardowa korzystna dla większości kobiet długość spódnicy ołówkowej to długość tuż poniżej kolan. Aczklowiek kobiety niskie powinny wybierać spódnice do kolan / do połowy kolan. Należy dodać również, że im krótsze nogi tym talia powinna być osadzona wyżej w spódnicy.

zdjęcia – www.vogue.com / internet