Wstęp: Vouge Fabrics (Evanston, Chicago, Illinois, USA) zaliczany jest do czołówki amerykańskich sklepów oferujących najwyższej jakości materiały i akcesoria do szycia, świadczy również usługi z zakresu wykonywania dekoracji materiałowych wnętrz oraz nauki szycia. Podczas jednego z kursów, prowadzonych przez specjalistkę apparel & fashion Veronicę Brackett, poznajemy kolejne kroki tworzenia spódnicy ołówkowej.

LISTA POTRZEBNYCH RZECZY

CENTYMETR KRAWIECKI – plastikowa, elastyczna miara o optymalnej długości 150 cm, która będzie zawsze pod ręką i zapewni wygodę użytkowania.

SZABLON Z WYKROJEM – Vogue Fabrics poleca szablon McCall’s numer 3830, ale tak naprawdę można zaopatrzyć się w podobny szablon prostej, dopasowanej spódnicy ołówkowej zapinanej na zamek. Wszelkie informacje na temat szablonów, ich czytania i dostosowywania do sylwetki zostaną szczegółowo przedstawione w kolejnej części wpisów z cyklu.

ZAKRZYWIONA LINIJKA KRAWIECKA – linijka krawiecka polecana przez Vogue Fabrics to Collins – Styling Design Ruler, która stanowi połączenie dwóch rodzajów krzywików oraz prostej linijki.

ZESTAW SZPILEK – zestaw minimum 100 / 200 szt. szpilek krawieckich o ostrych końcówkach i okrągłych główkach (im dłuższe szpilki tym łatwiej się nimi posługuje). Można również zaopatrzyć się w magnetyczną poduszkę, która przytrzyma i pozbiera szpilki.

KALKA KRAWIECKA – arkusz papieru pokryty woskiem, dostępny w różnych kolorach, wielokrotnego użytku. Polecana jest kalka jednostronna, która pozostawia ślad odwzorowania na wybranej stronie materiału (ślady pozostawione przez kalkę na obu stronach materiału nie są wskazane, ponieważ mogą przyczynić się do błędów podczas składania i szycia).

RYDEŁKO – przyrząd krawiecki, używany wraz z kalką krawiecką do odwzororwywania szczegółów, np. linii szwów zaszewek, punktów styku szycia z wykroju na materiał. Rydełko o łagodnym ostrzu znaczącym nie uszkodzi wykroju.

NOŻYCE KRAWIECKIE – bardzo ważny element wyposażenia, na którym nie warto oszczędzać, jako że krojenie i cięcie materiału warunkuje dalszy kształt i jakość końcowego efektu odzieży. Polecane modele: Gingher G-8, Mundial 660 lub ewentualnie Fiskars. Osoby leworęczne powinny zaopatrzyć się w nożyce dla osób leworęcznych.

IGIŁY – zestaw igieł do szycia ręcznego / haftowania w rozmiarach 5-10 lub 9.

MYDEŁKO KRAWIECKIE – podstawowa kreda woskowa krawiecka do wprowadzania oznaczeń na materiałach np. linii szycia, wzoru wykroju na materiał.

MIERNIK KRAWIECKI – aluminiowy, podstawowy miernik bez plastikowych dodatków używany głównie przy oznaczaniu rąbków, brzegów odzieży i planowaniu wszelkich przeróbek krawieckich.

PRUJKA – przyrząd do prucia szwów, dziurek i innych trudno dostępnych miejsc. Najlepsza przyjaciółka każdej krawcowej.

TAŚMA SAMOPRZYLEPNA – matowa taśma Scotch MAGIC o szerokości około 1,5 cm, która jest delikatna, łatwo się odkleja i nie niszczy klejonych powierzchni.

PAPIER KRAWIECKI – półprzezroczysty pergamin, na którym można łatwo odrysować wzór z wykroju.

MATERIAŁ – tkanina o średniej gęstości bez stetchu: bawełna, mieszanka bawełny, jeans, len, gabardyna, popelina poliestrowa, wełna, mieszanka wełny, krepa wełniana etc. w jasnym kolorze, bez wzoru (chcemy dobrze widzieć linie szycia oraz nić, w szczególności gdy pierwszy raz wykonujemy dany projekt). Długość materiału w jaką należy się zaopatrzyć jest zdeterminowana przez wiele czynników i zostanie przeanalizowana w kolejnym wpisie.

NICI – nie należy pod żadnym pozorem kupować najtańszych nici słabej jakości. Poleacane marki nici to: Metrosene, Coats and Clark, Guterman. Kolor nici powinien współgrać z kolorem materiału.

FIZELINA – włóknina, która będzie podszywana w pasie dla zapewnienia solidnej, sztywnej konstrukcji i pożądanego kształtu. Należy zaopatrzyć się w średniej grubości fizelinę wełnianą, która pokryta jest klejem z jednej strony (szorstka strona włókniny). Wystarczy kawałek ok. 20 cm x 20 xcm.

MATERIAŁ NA PODSZEWKĘ (opcjonalnie) – Vogue Fabrics poleca wyłącznie ambiance, ale można równie dobrze wybrać jedwab czy lekki poliester. Długość materiału na podszewkę w jaką należy się zaopatrzyć jest taka sama jak długość materiału właściwego i zostanie ona przedstawiona w kolejnym wpisie.

ZAMEK o długości około 18 cm i ZAPIĘCIE hook & eye.

Potrzebny będzie również dostęp do maszyny do szycia, dobre żelazko, deska do prasowania oraz cokolwiek do zapisywania wymiarów, notowania i rysowania dodatkowych linii na wykroju. Zaczynamy! 🙂

zdjęcia – Masterpiece Pencil Skirt / internet