Co jest ważne?

Chyba można powiedzieć, że czasy w jakich nam przyszło teraz żyć są w miarę łatwe. Nie możemy narzekać, ponieważ mamy do czynienia z dużym dobrobytem. Mamy dostęp do najróżniejszych udogodnień i możemy dzięki nim ułożyć sobie w miarę sensowne i fajne życie. Określanie własnych ideałów nie powinno stanowić dla nas najmniejszego problemu. Czy tak jest zawsze? Czy ludzie nigdy nie mieli z tym problemów? O tym mówi Ildefonso Falcones, który napisał kolejną genialną książkę pt.”Malarz Ddusz”.

Człowiek z Hiszpanii

Ildefonso Falcones już od kilku dobrych lat jest doskonale znany w Hiszpanii oraz w wielu innych miejscach na świecie. To on bowiem napisał “Katedrę w Barcelonie”. Pięć lat pracował nad tym, aby opracować tak wspaniałe dzieło literackie, które sprzedało się w nakładzie 9 milionów egzemplarzy i przez kilkanaście miesięcy nie chciało zejść z pozycji numer jeden, jeżeli chodzi o hiszpańskie bestsellery. Otrzymał za tą książkę wiele nagród. Wśród innych jego dzieł znaleźć można “Ręką Fatimy” i “Bosonoga królowa”. Na podstawie “Katedry w Barcelonie” ma powstać jeden z najdroższych seriali, jaki do tej pory emitowany był w hiszpańskiej telewizji. Jak więc widać autor jest naprawdę wspaniałym twórcą i uznanym prawnikiem. O czym opowiada książka pt.”Malarz dusz“? Oto Dalmau Sala – człowiek pochodzący z klasy robotniczej, który jest synem anarchistów skazanych na śmierć. Na dodatek jego narzeczona Emma jest zagorzałą zwolenniczką walki o prawa robotników. Klasa robotnicza w roku 1901, kiedy to rozgrywa się akcja książki, nie ma w Barcelonie łatwego życia.

Wizja lepszego życia

W tym czasie Dalmau pracuje w fabryce ceramiki. Jego szefem jest don Manuela Bello – człowiek, który ma bardzo dużo pieniędzy i jest zagorzałym obrońcą wiary katolickiej. Dalmau doskonale wie, że jego szef nie należy do dobrych ludzi. Ma jednak kilka dobrych cech. Bello chce wprowadzić głównego bohatera w świat kręgów artystycznych. To byłoby spełnienie marzeń Dalmau, który jest artystą. Tylko, że w tym momencie bohater musiałby najprawdopodobniej wyrzec się całego świata z którym jest związany, m.in. ze swoją ukochaną. Mężczyzna musi odpowiedzieć sobie na pytanie o ideały, jakie są dla niego najważniejsze i o co mu tak naprawdę w życiu chodzi. Czy wizja lepszego życia i spełnienie swoich marzeń, co dla jednych jest równe z zaprzedaniem duszy diabłu? Czy też wierność ideałom, swojej ukochanej i rodzinie? Walka o ideały w kraju, jak również we własnej duszy nie jest łatwa.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com